Zahlavi

Rekonstrukce budovy v Hybernské ulici pokračují podle plánu

25. 06. 2025

V roce 2023 zahájila Akademie věd ČR rekonstrukci budovy v Hybernské ulici v Praze. Financování projektu, díky němuž v roce 2027 najdou nové působiště zaměstnanci Orientálního ústavuPsychologického ústavu Ústavu pro soudobé dějiny, pokračuje bez překročení plánovaného rozpočtu.

V průběhu roku 2024 probíhaly v objektu Hybernská 100/8 rozsáhlé stavební práce zahrnující přípravné, konstrukční i instalační činnosti. Na jaře se bouralo v objektech A, B a C, byl proveden archeologický průzkum na předním dvoře a zabezpečení výtahových šachet. Následovalo osazování překladů, zazdívání otvorů a realizace výtahových šachet V1–V4. Na zadním dvoře byla provedena zatěžovací zkouška základové spáry, výměna zásypu a betonáž opěrných stěn a akumulační nádrže.

V letních měsících pokračovalo podchytávání obvodového zdiva, výměna střešních konstrukcí a opravy fasád objektů E, F a G. Instalována byla nová okna a začaly práce na technických rozvodech – kanalizaci, vytápění, elektroinstalaci a vzduchotechnice. Po dokončení archeologického průzkumu na předním dvoře se pokračovalo v pracích na retenční nádrži a anglických dvorcích. Na podzim byla provedena sanace trámových stropů, montáž střešní krytiny a demontáž lešení. Rok uzavřely přípravné práce na zesílení krovu objektu D a betonáž vstupních částí retenční nádrže.

Navzdory vícepracím zůstává projekt pod plánovaným rozpočtem
V roce 2024 byly některé dílčí části projektu realizovány z externích zdrojů mimo rozpočet AV ČR, čímž došlo ke snížení zátěže původního financování. Z dotace Ministerstva kultury a městské části Praha 1 byla například částečně financována oprava fasády objektu F (360 000 Kč). Z projektu Státního fondu životního prostředí ČR bylo v roce 2024 vyúčtováno 21 485 661 Kč na retenční nádrže, zateplení střech a výměnu oken v objektech E, F a G.

V roce 2025 projekt dále získal podporu Magistrátu hlavního města Prahy na opravy střech ve výši 960 000 Kč a počítá se s proplacením výdajů z další dotace SFŽP ve výši 56 905 966 Kč. Tyto prostředky jsou z rozpočtu AV ČR vyjmuty.

Přestože byly během realizace schváleny některé vícepráce, díky souběžnému získávání externí podpory zůstává celkové financování projektu i nadále pod úrovní původně předpokládaných nákladů.

Projekt Hybernská tak nikdy nepřekročil schválený rozpočtový́ rámec, se kterým AV ČR do realizace vstupovala.

Text najdete také ve formátu PDF zde.

Přečtěte si také

Humanitní a filologické vědy

Vědecká pracoviště

Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce